Wykładzinę dywanową ułóż sam

To prosta czynność: wymaga niewielu narzędzi, trochę materiałów dodatkowych i Twojej dokładności.
Przygotuj narzędzia: nożyk do cięcia wykładzin i linijkę. Zaopatrz się w materiały: kołki rozporowe, masę samopoziomującą, taśmę dwustronnie klejącą, listwy wykończeniowe, klej oraz packę do kleju. I do dzieła! Przygotuj właściwie podłoże: ma być gładkie, suche i czyste. Na podłodze rozłóż dotychczas zrolowaną wykładzinę, aby się wyprostowała i potem się nie fałdowała (najlepiej na całą dobę).

Jeżeli pokój ma nie więcej niż 20 m kwadratowych, użyj taśmy. W tym celu na obwodzie pokoju przymocuj taśmę klejącą dwustronną w odległości ok. 3-4 cm od ścian (pamiętaj o wnękach, progach itp.). Następnie rozwiń wykładzinę. Wszystkie jej boki powinny być ok. 10 cm szersze od podłogi i zachodzić na ścianę. Teraz dopasuj wykładzinę, dokładnie ją przycinając. Największą starannością wykaż się przy narożnikach: tu wytnij w wykładzinie literę V. Ostrożnie odchyl wykładzinę, zdejmij z taśmy papier i na koniec dociśnij wykładzinę do podłogi. Estetykę wykończenia osiągniesz po zamocowaniu listew i profili. Gotowe.

Jeżeli pokój jest większy i ma ponad 20 m kwadratowych, musisz przykleić wykładzinę na całej powierzchni. Zamiast taśmy użyj kleju. Dalej postępujesz podobnie, jak w przypadku opisanym powyżej. Kiedy dopasujesz wykładzinę do ściany, złóż wykładzinę na połowę, rozprowadź klej na odsłoniętym fragmencie podłogi i po chwili rozwiń wykładzinę na tak przygotowane podłoże. Mocno dociśnij. Z drugą połową zrób tak samo. Wykończ listwami.

Meble możesz wstawić dopiero po wyschnięciu kleju i dokładnym wywietrzeniu pomieszczenia.

Wykładziny dywanowe

Creative Commons zdjęcie pochodzi z serwisu Flickr.com i jest udostępniane na licencji Creative Commons (użytkownik : CarbonNYC)

Zobacz również : Wykładziny dywanowe #1 , wykładziny dywanowe #2