Zasłony są niezbędnym elementem aranżacji wnętrz, jeżeli chcemy od czasu do czasu oddzielić się od świata na zewnątrz lub zablokować dopływ promieni słonecznych do pokoju. Zasłony mają bardzo duży wpływ na wystój wnętrza, bo potrafią stworzyć odpowiedni klimat. Aby to się udało,należy posiadać pewną wiedzę na ich temat i mieć wyczucie smaku, bo koszmarne zasłony mogą conajwyżej zepsuć aranżację nawet bardzo stylowego wnętrza.

Stylowe zasłony

Przeważnie zasłony składają się z dwóch części, które są ruchome i można je rozsunąć na dwaprzeciwległe końce okna. Oczywiście, w razie potrzeby zasłaniamy nimi okno. To bardzopraktyczne, jeżeli mamy pokój, którego okno znajduje się od strony południowej. Czasamipromienie słoneczne są tak intensywne, że bez zasłon lub rolet normalne funkcjonowaniejest niemożliwe. Z kolei wieczorem, po zmroku, zasunięte zasłony zapewniają domownikom intymność.

Stylowe zasłony

Dodatkowym elementem ozdobnym zasłon są lambrekiny. Przymocowuje się je w taki sposób, aby były nieruchome. Dekorują tylko górną część okna. Zawiesza się je na karniszach lub specjalnych listwach. Przeważnie lambrekiny są mocne udrapowane i w kolorze firany, chociaż zdarzają się także w kolorze nieco kontrastowym, ale w tej samej tonacji. Jednak zawsze zasłony muszą być dopasowane dy wystroju pokoju. Najbardziej pasują do wnętrz urządzonych w stylu klasycznymi stylu retro. Natomiast w bardzo nowoczesnych pomieszczeniach coraz częściej zastępuje się je ozdobnymi panelami, które przepuszczają światło, ale jednocześnie nie pozwalają wścibskim nazaglądanie do środka.

Stylowe zasłony

Niezwykle istotne jest dobranie firan. Bardzo ozdobne firany plus bardzo bogate zasłony będą stwarzały wrażenie natłoku a może nawet kiczu. Lepiej mniej niż za dużo – to podstawowa zasada przy aranżacji wnętrz. Dlatego jeżeli zasłona jest kolorowa lub na wzory, to firany powinny byćgładkie. I na odwrót – jeśli zasłona jest bardzo skromna, to firany nie muszą być białe, mogą byćerci, i mieć delikatne wzory.

Stylowe zasłony

fot. Dekoria.pl