Na oświetlenie salonu składają się dwa elementy : światło dzienne oraz to wytwarzane przez lampy. Bardzo istotne dla przebywania w salonie jest jego nasłonecznienie i lokalizacja względem stron świata. Najbardziej korzystne jest, gdy okna wychodzą na południe lub zachód. Taka lokalizacja względem stron świata wynika z czasu, który spędzamy w salonie. Najczęściej są to godzinny popołudniowe, właśnie wtedy najbardziej jest wskazane światło naturalne w salonie. Liczba i wielkość okien, zależy od wielkości pomieszczenia. Przyjmuje się, że aby zapewnić odpowiednie doświetlenie światłem naturalnym, stosunek powierzchni okien do powierzchni podłogi nie powinien być mniejszy niż 1:8.

Oświetlenie salonu

[fot. via : OknoPLus]

Równie ważne co nas nasłonecznie salonu, jest oświetlenie go światłem sztucznym. Ma znaczenie zarówno forma i styl lamp, jak również natężenie światła. Lokalizacja źródeł światła wynika z podziału na strefy funkcjonalne we wnętrzu. Należy umieścić główne źródła światła o dużym natężeniu nad stołem, w części jadalnej, w części wypoczynkowej. Lampy te mogą stanowić poprzez swoją formę element dekoracyjny.

[fot. via : DomŚwiatła]

Dodatkowo do głównych źródeł światła, stosuje się punkty świetlne, mające we wnętrzu budować odpowiednią atmosferę. Mają one mniejsze natężenie i oświetlają pomieszczenie miejscowo. Są to kinkiety i lampy stojące. Ich formę należy, tak dobrać, aby współgrały z głównymi lampami.Obecnie stosuje się również, dzięki technologii LED, podświetlenie we wnękach i podwieszanych sufitach. Uzyskujemy wtedy, efekt rozproszonego światła, co jest i ładne i wywołuje w nas dobre samopoczucie. Co więcej stosując system zmiany kolorystyki światła, które są już od jakiegoś czasu w coraz szerszym użytku, możemy poprzez zmianę koloru kształtować atmosferę w pomieszczeniu w zależności od własnego samopoczucia i pory dnia. W godzinach porannych pozytywnie wpływają na nas kolory jasne i ożywiające, pobudzają nas do aktywności. Natomiast wieczorem kolory ciemniejsze i stonowane, skłaniające do odpoczynku, wyciszenia i intymności.W nowoczesnych wnętrzach preferuje się jasne oświetlenie o dużym natężeniu, rozświetlające wnętrze w taki sposób, aby nie panował półmrok.

Oświetlenie salonu

[fot. via : TK Maxx]

Oferta firm na rynku oświetleniowym jest bardzo rozległa w stosunku do form i stylów lamp. Należy pamiętać żeby oświetlenie nawiązywało dialog z wnętrzem.

mgr inż. arch. Tomasz Zamojski