Okapy kuchenne , ich rodzaje, opisywaliśmy już w naszym webzinie. Dzisiaj pora na wskazówki odnośnie montażu okapów kuchennych.

Najlepiej, żeby okap montowany był na wysokości od 65 – 80 cm. Z wyróżnieniem płyty gazowej – tutaj najlepiej okap zamontować na wysokości 75 cm, natomiast w przypadku płyty elektrycznej – optymalna wysokość to 70 cm.

Szerokość okapu powinna być przynajmniej taka sama jak szerokość kuchenki, a najlepiej nawet szersza o 10-15 cm. Standardowa szerokość płyty grzewczej to ok. 60 cm.

Okapy kuchenne
Okap kuchenny FRANKE FTU 3807 I XS 77 H.
Więcej informacji o okapie znajdziesz na stronach FRANKE.

Przy kupnie okapu należy zwrócić uwagę na średnicę wylotu powietrza. Standardowa to od 10-15 cm pozwala idealnie wprowadzić rurę do kanału wentylacyjnego, wszystkie pozostałe wymagają montażu specjalnej przejściówki. Nie polecam jednak redukowania średnicy rury, gdyż może to wpływać na wydajność urządzenia oraz poziom głośności pracy.

Bardzo istotnym parametrem wpływającym czasami na naszą decyzję odnośnie zakupu danego okapu jest jego wydajność oraz zastosowane w nim filtry i związany z nimi przyszły dodatkowy koszt jaki będziemy musieli ponieść wymieniając zużyte na nowe.
Zacznijmy od wydajności. Przez pojęcie to rozumiemy zdolność danego urządzenia do przefiltrowywania powietrza w danym okresie czasu. Przedstawiane jest to w metrach sześciennych na godzinę (m3/h), standardowo okap powinien przefiltrowywać 6 m3/h. Wydajność wyciągu należy rozpatrywać zarówno w trybie zamkniętym jak i otwartym, tak też podają ją producenci. Przeważnie ta pierwsza jest mniejsza niż ta druga. Pod uwagę należy oczywiście brać również metraż kuchni. Jeśli na przykład nasza kuchnia ma powierzchnię 20 m2 i wysokość 2.80 cm, czyli objętość 56 m3 , to potrzebny okap powinien mieć wydajność 336m3/h, gdyż :
20m2×2.80=56m3 i 56m3×6m3=336m3 – wydajność okapu,

Wydajność ta sprawdza się w kuchni zamkniętej, ponieważ w przypadku kuchni otwartej na salon w obliczeniach należy wziąć pod uwagę obydwa pomieszczenia.
Wspomnę również, że okapy standardowo wyposażone są w jeden lub dwa silniki, chociaż spotkać można również takie z trzema czy czterema, jednak są one oczywiście odpowiednio (czytaj – znacznie) droższe.

Okap i jego wydajność zostanie przez nas w pełni wykorzystana jeśli włączymy go na parę minut tuż przed rozpoczęciem przez nas gotowania oraz na kilkanaście minut po skończonej pracy – to moja wskazówka. Standardowo okapy wyposażone są w 3 tryby prędkości, ale zdarzają się również takie z 13 stopniami pracy.

Z opisaną wydajnością wiąże się poziom hałasu emitowany w czasie pracy przez okap. Standardowy powinien wynosić 55 dB (decybeli). Dla porównania głośność normalnie prowadzonej rozmowy to ok. 50-60 dB.

W jakie jeszcze pozostałe przydatne akcesoria mogą być wyposażone okapy ?
Jest to :
oświetlenie – najlepiej kilka źródeł światła,

– sterowanie ręczne, najlepiej elektroniczne. W przypadku tego pierwszego samemu musimy regulować i nadzorować pracę okapu, natomiast w przypadku tego drugiego okap „przejmie” za nas ten obowiązek.

– czasowe wyłączenie,

– funkcja turbo, czyli włączenie od razu pełnych obrotów okapu.

– niektóre modele okapów są wyposażone we wskaźniki informujące nas o konieczności umycia czy też wymiany filtrów !

Mam nadzieję, że pomogłam podjąć Ci właściwą decyzję odnośnie wyboru najlepszego dla Ciebie okapu. Udanych zakupów i miłego gotowania!

Arch. wnętrz Katarzyna Cichońska
Pracownia Projektowa „Interior-Art”
www.interior-art.net