Ogrzewanie podłogowe posiada swoich zwolenników i przeciwników, którzy przerzucają się nie zawsze prawdziwymi argumentami. Spróbujmy więc podsumować wady i zalety takiego sytemu grzewczego.
Po pierwsze panuje przekonanie o tym, że ogrzewanie podłogowe może być zamontowane tylko domach jednorodzinnych. Nie jest to prawdą, choć wodne ogrzewanie podłogowe w zwykłym mieszkaniu zainstalować trudno. Zawsze jednak można zdecydować się na elektryczne ogrzewanie podłogowe. Niezależnie od rodzaju lokalu decyzję o montażu trzeba podjąć jeszcze na etapie projektowym. Między innymi dlatego, że położenie ogrzewania wiąże się z podniesieniem poziomu podłogi, co z kolei determinuje np. wysokość na jakiej umieszczone będą drzwi oraz jaką moc grzewczą należy wybrać.
Wydawać by się mogło również, że tego typu rozwiązanie jest drogie. Rzeczywiście jednorazowy wydatek jest większy, jednak należy pamiętać o oszczędnościach jakie za sobą niesie. Komfort temperatury w pomieszczeniu ogrzewanie podłogowe osiąga przy temperaturze niższej o dwa stopnie niż tradycyjne grzejniki.

Ogrzewanie podłogowe

Niektórym wydaje się również, że ogrzewanie podłogowe może być montowane jedynie pod płytkami ceramicznymi, dlatego nadaje się do łazienki lub kuchni, jednak do salonu czy sypialni – zdecydowanie nie. Nie jest to prawdą. Płytki ceramiczne charakteryzują się niskim oporem cieplnym. Jeśli chcemy zainstalować ogrzewanie podłogowe pod podłogą z drewna musimy po prostu odpowiednio dobrać parametry.
Na koniec istotną kwestią, która może zniechęcać do instalacji takich systemów jest to, że na wczesnym etapie musimy rozplanować rozmieszczenie mebli, zwłaszcza dużych. Nie powinniśmy przecież dopuścić do sytuacji, w której rury będą przebiegały pod szafkami kuchennymi, wanną czy ogromną szafą, ponieważ wiązałoby się to z dużymi stratami energii.

Ogrzewanie podłogowe

źródło : Purmo

zobacz również:
Ogrzewanie podłogowe – jak wykonać
Ogrzewanie podłogowe w łazience