Ogrzewanie podłogowe staje się coraz bardziej popularne, choć nie jest jeszcze powszechnie stosowane. Warto zaoszczędzić miejsce w niewielkich mieszkaniach, pozbywając się grzejników ściennych, stąpać – nawet boso – po ciepłej podłodze, czy też utrzymywać większą czystość w pomieszczeniach, co nie jest sprawą błahą np. dla alergików. Również dla zdrowego człowieka ważne jest, aby zmniejszyć niekorzystny wpływ tzw. przypalania pyłów organicznych na tradycyjnych kaloryferach, co następuje już przy 60 stopniach C (wydziela się wtedy m.in. szkodliwy amoniak). Aby podjąć decyzję o sposobie ogrzewania pomieszczeń, należy przemyśleć dobrze problem i poznać odpowiedzi na wiele ważnych pytań.

Jakie są rodzaje ogrzewania podłogowego?
a) ogrzewanie podłogowe zasilane prądem elektrycznym (kable lub maty grzejne umieszczone są pod podłogą)
b) ogrzewanie podłogowe zasilane ciepłą wodą (rury, przez które przepływa ciepła woda, umieszczone są pod podłogą).

W których pomieszczeniach stosuje się ogrzewanie podłogowe?
Tego typu ogrzewanie można instalować w całym domu (mieszkaniu) lub tylko w niektórych pomieszczeniach; są to najczęściej łazienki, pokoje dziecięce, kuchnie, hole. Na pewno łatwiej jest instalować ogrzewanie podłogowe w nowo budowanym domu, ale remontując mieszkanie też można pokusić się na tego typu ogrzewanie.

Jakie są zalety ogrzewania podłogowego?
1. Trwałość; eksploatacja przewidziana jest na 50 lat. Firmy produkujące i montujące urządzenia dają gwarancję na 10 lat.
2. Duży komfort dla użytkownika: miłe ciepło w całym pomieszczeniu, a nie tylko przy źródle ciepła – grzejniku.
3. Zachowanie właściwej wilgotności powietrza w pomieszczeniach.
4. Niewidoczność. Schowanie kabli lub rur pod podłogą pozwala na ciekawszą aranżację wnętrz.
5. Możliwość regulowania temperatury pomieszczeń.
6. Niskie koszty konserwacji i bezpieczeństwo systemu.
7. Większy stopień czystości pomieszczeń.
8. Wydatne ograniczenie unoszenia się kurzu w powietrzu (ważne dla alergików).
9. Nieponoszenie wydatków na drogie dywany lub wykładziny dywanowe. Niepotrzebna jest kotłownia, piec c.o. itp.
10. Oszczędność energii przy właściwym doborze parametrów.

Jaka powinna być temperatura podłogi?
Temperatura podłogi nie powinna przekraczać 29 stopni C (w łazience maksymalna 35 stopni C) – najczęściej jest to ok. 25 stopni C. Przy podłodze, na wysokości naszych nóg, jest wtedy ok. 21 stopni C, a na wysokości 160 cm temperatura wynosi ok. 19 stopni C. Wiadomym powszechnie jest, że w przegrzanych nadmiernie pomieszczeniach nie czujemy się najlepiej. Skóra wysycha, wysychają śluzówki nosa, wysycha rogówka oka. Gdy dodamy do tego jeszcze dodatkowy czynnik, powodujący wysychanie – komputer, oczywistością będzie zastosowanie takiego rodzaju ogrzewania, które jak najmniej będzie szkodzić naszemu zdrowiu, a wręcz będzie jak najbardziej korzystny, czyli ogrzewania podłogowego.

Ogrzewanie podłogowe

[fot. via : floorheatech]

Zobacz również : grzejniki do łazienki