Co gubisz i czego najczęściej szukasz? Klucze, okulary, długopis, zegarek, pilot do telewizora to przedmioty, które najczęściej uciekają  Ci z pola widzenia. Muszą być pod ręką, bo korzystasz z nich codziennie. Sytuacja ta może mieć swoje źródło w braku ustalenia miejsca, w którym powinnaś je trzymać. Czasem przyczyną bałaganu jest nadmiar bibelotów i różnych gadżetów, więc zrób selekcję i pozbądź się niektórych.

Bądź zaradna! Trochę pomysłowości i chęci do wcielenia w życie dobrych projektów zapobiegnie zawieruszaniu wielu rzeczy, a w dodatku przyozdobi mieszkanie wedle Twego gustu. Jeśli utrzymujesz porządek wokół siebie – oszczędzasz czas. A czas to jest dobro, którego ciągle Ci ubywa, więc go szanuj.

Lubisz siedzieć na kanapie w salonie? Taaak… Chcesz włączyć telewizor, ale gdzie się podział pilot? Nigdzie nie ma? Już jesteś zdenerwowana. Spokojnie. Zaplanuj uszycie kieszonek. Umieszczone z boku kanapy sprawdzą się rewelacyjnie. To miejsce przeznacz na pilota do telewizora lub DVD, okulary do oglądania telewizji.

Czy kieszenie można zastosować w sypialni? Retoryczne pytanie. Oczywiście, tu też Ci się przydadzą. Najlepiej uszyj kilka kieszeni z materiału w takim samym kolorze, ale o innym wzorku. Możesz zawiesić je na ścianie nad łóżkiem lub umocować przy boku łóżka. Wszystko na swoim miejscu z góry ustalonym. Mogą być również wyhaftowane nazwy przedmiotów na kieszeniach. Takie schowki na drobiazgi sprawdzą się także w pokojach dziecięcych i pokojach dla nastolatków.

Jak uszyć kieszeń? Bardzo prosto. Najpierw ustal, jakiego koloru ma być tkanina (musi pasować do koloru obicia kanapy). Potrzebne będą 3 kawałki niezbyt sztywnej tkaniny. Wytnij z jednego kawałka taki kształt kieszeni, jaki Ci się podoba, np. trapezu, kielicha kwiatowego lub okularów. Teraz na prostokątny drugi kawałek tkaniny przyszyj – najlepiej w kontrastowym kolorze – wyciętą poprzednio tkaninę. Z trzeciego kawałka tkaniny wytnij dodatkowo dwa paski materiału – będą to szelki. Przyszyj je do do prostokąta kieszeni. Na ich końcach oraz na bocznym oparciu kanapy przyszyj kawałki dwustronnego rzepu. Gotowe!  Jeżeli kieszenie wykonasz starannie, będą nie tylko wygodą, ale także ozdobą kącika wypoczynkowego.

Do czego służą parawany? Parawan świetnie pomoże Ci w utrzymaniu ładu w salonie. To stary wynalazek i dziś zbyt rzadko wykorzystywany we wnętrzach.  Parawan ustawiony w salonie może wydzielić miły kącik do robótek ręcznych, do prasowania, do szycia lub do czytania itp. Kiedy pragniesz na chwilę oderwać się od wykonywanych czynności, rozprostować plecy – zakrywasz miejsce pracy parawanem, a salon zachowuje miły dla oka ład i porządek. Na parawanie również można umocować kieszenie. Jeżeli w tym momencie zrealizujesz swoje pomysły dekoratorskie, kieszonki będą dodatkową ozdobą, ułatwią pracę i zapobiegną bałaganowi.

Kuchnia to miejsce nieustanych prac domowych. Czy tu przydadzą się kieszenie? W kuchni dominują szafki i półki, ale kieszenie też znajdą zastosowanie. Bardziej funkcjonalna będzie forma woreczków – miniaturek toreb na zakupy. Dobierz barwy i rozmiar do własnych potrzeb i zawieś woreczki np. nad blatem lub pod półką ścienną. Funkcjonalne ich rozmieszczenie sprawi, że porządkowanie nie będzie zabiegiem czasochłonnym, wręcz przeciwnie: porządek będzie utrzymywany przez cały czas.