Cicho, ciemno, ciepło – czyli jak urządzić zdrową sypialnię?

Większość Polaków śpi o godzinę do półtorej mniej niż spali nasi pradziadkowie 100 lat temu. Często zamiast 7 – 8 godzin przeznaczamy na sen zaledwie 6 – bo np. brakuje nam czasu w ciągu dnia.

Ironią losu jest fakt, że niedobór snu powoduje: obniżenie efektywności wykonywania zadań, trudności z koncentracją, osłabienie refleksu i pogorszenie pamięci przez co „zaoszczędzony” czas w nocy – tracimy w ciągu dnia.

***

Śpiąc przeżywamy blisko 1/3 naszego życia i choćby z tego względu warto zadbać o komfortowe warunki w sypialni

Jak powinno wyglądać idealne, zdrowe miejsce do spania?

Zdrowa sypialnia

1. Sypialnia powinna służyć do spania i do uprawiania seksu – do niczego więcej.
Im mniej trzymasz w tym pomieszczeniu „szpargałów” tym lepiej. Zorganizuj karton, worki na śmieci i zrób wiosenne porządki. Powynoś i wywal wszystko co jest zbędne.

Zapamiętaj!
Zdrowa sypialnia to nie salon telewizyjny, biuro, magazyn, garderoba czy pralnia.
Sen, seks i nic poza tym.

2. Jeśli po zgaszeniu światła widzisz swoją wyciągnięta ręką to znaczy, że w pomieszczeniu jest za jasno. Do dobrego, regenerującego snu konieczna jest zupełna ciemność. Zadbaj o szczelne żaluzje, zasłony, rolety.

3. Nigdy nie śpij z laptopem albo/i komórką. Sprawdzenie maila, odebranie smsa w bardzo skuteczny sposób może zresetować Twój biologiczny zegar i spowodować, że zaśnięcie okaże się bardzo trudne.

4. Nagłe, głośne dźwięki dobiegające z ulicy nie sprzyjają zasypianiu. Jeśli kupujesz lub urządzasz mieszkanie zwróć szczególną uwagę i odpowiedz sobie: gdzie będę spać? Czy będzie mi się w tym miejscu dobrze spało? Nie musisz jak Marcel Proust wykładać całego mieszkania korkiem, ale moim zdaniem warto zainwestować w dźwiękoszczelne okna.

5. Optymalna temperatura by się wyspać to 18`C. Nie powinno być ani cieplej ani zimniej. W zimie, gdy kaloryfery i ogrzewanie mocno pracują warto nawilżać powietrze np. nawilżaczem ultradźwiękowym – koszt około 300 pln.

6. Twoje łóżko powinno być wygodne, nie za krótkie i nie za wąskie. Zadbaj o twardy (łagodzi bóle krzyża), najlepiej hipoalergiczny materac (bez roztoczy, grzybów i kurzu).

7. Spokojne kolory ścian sprzyjają relaksacji ciała i regeneracji umysłu. Niektóre śpiochy szczególnie chwalą sobie kolor lawendowy.

8. Najlepiej i w naturalny sposób budzi wschodzące słońce, ale… W dzisiejszych czasach mało kto może sobie na takie budzenie pozwolić. Nie trzymaj komórki przy głowie! Na nocnej szafce koło łóżka postaw budzik: mechaniczny, albo elektroniczny.
Nie wiadomo, czy za 10 lat nie okaże się, że spanie z komórką jest czynnikiem ryzyka zespołu Parkinsona albo guza mózgu.

9. Co widzisz tuż po przebudzeniu? Oczywiście optymalnym rozwiązaniem jest móc widzieć ukochaną osobę. Gdy jej nie ma – możesz wstawić do sypialni cokolwiek na co lubisz patrzeć np. obraz, rzeźbę, paproć w doniczce czy zdjęcie. Spoglądaj w stronę tego obiektu każdego dnia kilka chwil zanim wyjdziesz po przebudzeni z łózka.

Pozdrawiam zdrowo!
lek. Konrad Kokurewicz

twórca dobrych pomysłów
autor bloga meduzo.pl