Niemal w każdym miejscu w domu stale powstaje wilgoć – w łazience czy kuchni jest to oczywiste, ale w pozostałych pomieszczeniach wytwarzamy ją sami lub wspierają nas w tym rośliny i zwierzęta. Skutki nadmiernej wilgoci w domu są wszystkim znane – powstawanie grzybów. Aby tego uniknąć musimy zapewnić właściwą cyrkulację powietrza w mieszkaniu. Wietrzenie domu to przede wszystkim funkcja okien. I właśnie pod tym kątem powinniśmy dobierać je do wnętrz.

W kuchni z reguły wietrzenie za pomocą zwykłego uchyłu okna jest niewystarczające, a z kolei otwarcie go na pełną szerokość nie zawsze możliwe. Dlatego w kuchni dobrze spisują się okna przesuwne.

Okna do kuchni

Z kolei w sypialni musimy zawsze dbać o odpowiednią temperaturę i wilgotność, aby liczyć na komfortowy wypoczynek. Jeśli np. nocą spadnie deszcz, a temperatura gwałtownie spadnie możemy się przeziębić. Jednak i na to jest sposób – okna automatyczne, z czujnikami temperatury, które zamkną się same kiedy zmieni się temperatura lub wilgotność.

Okna do sypialni

W łazience natomiast wilgotność jest zawsze wysoka, jednak po kąpieli wzrasta jeszcze bardziej. Inteligentne systemy okienne same zamykają okna np. kiedy woda w łazience wypruje po kąpieli.

Okna do łazienki

W pozostałych pomieszczeniach takich jak salon zazwyczaj wystarczą zwykłe okna uchylne.

Wietrzenie domu

źródło : Roto

zobacz również:
Jak zamontować okno