Dzięki kilku prosty sposobom taras może stać się integralną częścią naszego mieszkania. W miesiącach ciepłych może być przedłużeniem salonu – stanie się pokojem pod chmurką. Komfort zapewnią nam odpowiednie meble, oświetlenie, dodatki i – co najważniejsze – zieleń.

Dobry pretekst do porządków

Aby zieleń dobrze poczuła się na tarasie, ten powinien zostać uprzątnięty z niepotrzebnych sprzętów, które niejednokrotnie trafiają na taras zamiast piwnicy czy strychu. I chociaż możemy taki doraźny składzik maskować donicami z okazałą roślinnością, lepiej będzie dla nas ustawić je tam, gdzie chcemy, a nie w miejscu, w którym musimy. Kiedy oczyściliśmy teren na przyjęcie zieleni, możemy pomyśleć nad jej rozplanowaniem i posadzeniem w odpowiednich pojemnikach.

Ostatnimi czasy łatwo zauważyć ogrodowe drugie życie przedmiotów domowych w formie wymyślnych kwietników i donic – emaliowanych naczyń, walizek, drabin. I jakkolwiek pomysły na oryginalny kwietnik zawsze będą w cenie, taras nie będzie tak dobrym miejscem do ich ekspozycji jak ogród. Wynika to przede wszystkim z niewielkich, najczęściej, rozmiarów tarasu w porównaniu do przydomowego terenu zielonego – aby taras dobrze zagospodarować, trzeba wykorzystać każdy metr kwadratowy.

Wymyślne kwietniki przyciągają wzrok, ale optycznie ograniczają przestrzeń, a na tarasie to właśnie ona powinna być odczuwalna. Proste kształty donic, dzięki którym wyznaczymy krańce tarasowego salonu, pomogą nam w optycznym powiększeniu przestrzeni. Sadzić powinniśmy te rośliny, z którymi dobrze czujemy się w domu, ale które będą odporne na warunki panujące na zewnątrz, w tym nieliczne przymrozki. Jeśli nasz taras chociaż z jednej strony jest ogrodzony, z powodzeniem znajdą się tam rośliny pnące. Nie zapraszajmy za to odmian płożących – czy w salonie dobrze byśmy się czuli, gdyby przyszło nam chodzić po bluszczu?

Klimatyczne miejsce spotkań

Komfort wypoczynku zapewni nam komplet wygodnych mebli ogrodowych, których deseń, wzornictwo i kształt powinien nawiązywać do sprzętów w naszym salonie. W przeciwnym razie widoczny kontrast między meblami pokojowymi a tarasowymi nie zniknie z czasem, a pogłębią go momenty podczas rodzinnych spotkań, gdy krzesła będą wędrować za swoimi właścicielami, a w efekcie wymieszają się ze sobą.

Nie bez znaczenia pozostaje dobór odpowiedniego oświetlenia na taras. Lampy solarne zapewnią nam jego namiastkę, ale nigdy nie będą jego głównym źródłem. Nic nie będzie bardziej odpowiednie nad światło świec, które powinny znaleźć się w przezroczystych, specjalnych naczyniach, dzięki którym płomyków nie zgasi wiatr, a owady będą miały utrudnioną drogę do światła.