Pokój dziecka to pomieszczenie, które musi być urządzone praktycznie, wygodnie i przede wszystkim bezpiecznie. To właśnie tu nasza pociecha będzie spędzała większość czasu – bawiła się, odrabiała lekcje i spała. Aby zapewnić jej jak najlepsze warunki należy upewnić się, by w jej pokoju znalazły się trzy niezbędne rodzaje oświetlenia. Co do nich zaliczamy?

Oświetlenie główne

Oświetlenie główne, zwane też sufitowym, to podstawa wyposażenia pokoju dziecięcego. Wyboru możemy dokonać pośród lamp sufitowych z jednym lub kilkoma punktami świetlnymi (np. w postaci reflektorków). Oba rozwiązania są przyjazne dziecku, choć drugie wydaje się być praktyczniejsze. Szczególnie, gdy kierunki reflektorów można ustawiać niezależnie od siebie. Pozwoli to na dokładniejsze doświetlenie części pokoju, w której obecnie przebywa nasza pociecha. Poza wyborem samej lampy, miejmy na uwadze fakt, by wychodzące z żarówki światło nie raziło dziecka, ale też nie było zbyt delikatne.

oświetlenie główne w pokoju

Oświetlenie przy biurku

Oświetlenie główne to dopiero początek. Kilkuletnie dzieci potrzebują również lampki biurkowej. Błędem jest inwestycja z nią dopiero na etapie szkolnym – już dużo wcześniej maluch spędza sporo czasu przy biurku, np. rysując lub konstruując budowlę z klocków. Dlatego, dla zapewnienia prawidłowego rozwoju dziecka, lampka ta jest niezbędna. Dzięki temu nie będzie konieczne wytężanie wzroku oraz zbytnie pochylania się nad blatem. Zauważmy, że w sytuacji aranżacji pokoju bez lampki biurkowej, dziecko będzie zasłaniało swoimi pleckami światło wychodzące z lampy głównej.

oświetlenie biurkowe

Oświetlenie przy łóżku

Ostatnia, lecz równie ważna co pozostałe, jest lampka nocna. Jest ona praktycznym rozwiązaniem z kilku powodów. Po pierwsze, to duże wsparcie przy przyzwyczajaniu dziecka do ciemności i nauczaniu go samodzielnego zasypiania. Nie jest to proste zadanie, dlatego warto podejść do niego z cierpliwością i pomocą w tejże postaci. Nie zapomnijmy, że jednym z elementów zasypiania jest m.in. czytanie książek. Za sprawą lampki, wychodzące z niej światło zostanie dokładnie skierowane na książkę, dzięki czemu dziecko nie będzie męczyło wzroku. Podobnie jest o poranku. Maluch chętniej rozbudzi się przy stopniowo włączanym światła, które warto rozpocząć od miejsca przy łóżeczku. Pamiętajmy również, że lampka nocna zwiększy bezpieczeństwo dziecka podczas nocnych pobudek, by udać się do toalety.

Na koniec jeszcze jedna kwestia. Umieszczając lampkę biurkową i nocną w pokoju dziecka, zwróćmy uwagę na bezpieczne umieszczenie (schowanie) kabli. Nasza pociecha nie powinna mieć do nich swobodnego dostępu.

Wyposażając pokój dziecka w trzy wyżej wymienione rodzaje oświetlenia zapewniamy mu nie tylko przyjazną atmosferę w pokoju, ale również zwiększamy jego poczucie bezpieczeństwa i przyczynimy się do jego prawidłowego rozwoju. To jedna z najlepszych inwestycji.

oświetlenie w pokoju