Planując salon, należy przewidzieć jego strefy funkcjonalne, tzn. cześć telewizyjną, wypoczynkową i jadalną.

[fot. via : design-milk]

Obecnie salon, w miarę możliwości, łączy się z jadalnią. Jest to strefa, w której życie koncentruje się wokół stołu. Stół jest niezwykle ważnym elementem domu, tu odbywają się rozmowy, spotkania rodzinne, nie mówiąc oczywiście o posiłkach, bywa również często tak, że dzieci chcąc spędzać czas w towarzystwie rodziny, zajmują się przy nim odrabianie lekcji.

Projektowanie salonu

[fot. Black Red White]

Projektowanie salonu

[fot. Paula Selerowicz]

Projektowanie salonu

[fot. Diamentic Estate]

Konieczna jest w miarę duża i otwarta przestrzeń, aby stół stał się jednym z głównych elementów domu. Wymaga dodatkowej powierzchni, jadalni, która połączona jest z salonem. Należy przewidzieć ilość osób, która będzie spożywała posiłki, co za tym, idzie wielkość stołu i ilość krzeseł. Zakłada się, że dla jednej osoby przewiduję się około 60cm blatu oraz 70-80cm odległości od stołu do ściany. W miarę możliwości należy w tej części pomieszczenia przewidzieć miejsce na kredens.

Przy planowaniu salonu należy również przemyśleć sposób rozwiązania strefy wypoczynkowej i telewizyjnej.
Obecnie jest kilka sposobów aranżacji strefy wypoczynkowej. Skupia się ona wokół kanapy, foteli, zestawu telewizyjnego i kominka. Wybór odpowiednich mebli i ich układ zależy od planowanego sposobu użytkowania strefy.
W momencie, gdy w mieszkaniu nie ma osobnego pokoju dla gości, kanapę w salonie należy kupić taką, żeby była możliwość jej rozłożenia się.  Spełniać będzie ona rolę miejsca do spania dla gości. Długość kanap waha się między 180 a 250cm. Po za kanapą, do zestawu wypoczynkowego zaliczają się fotele. W zależności od modelu mają szerokość 100-110cm.

[fot. Kler]

[fot. via : design-milk]

Lokalizacja zestawu telewizyjnego w salonie, zależy od tego jak ważne jest dla domowników oglądanie filmów i programów telewizyjnych. Osoby, które są miłośnikami kina domowego i cenią sobie wysoką jakość obrazu i dźwięku powinny umieścić ekran centralnie na ścianie, ale nie powinien on znajdować się naprzeciwko okna. Ekran umieszcza się w odległości nie mniejszej niż jego trzy przekątne, a na jego osi stawia się kanapę.

Projektowanie salonu

[fot. via : freshome]

Projektowanie salonu

[fot. Paula Selerowicz]

Istotną kwestią dla miłośników multimediów, wobec postępu technologicznego, który obserwujemy, jest dostosowanie strefy telewizyjnej do podłączenia  TV do kina domowego i zestawu głośników, jak również do komputera. Przed urządzeniem salonu, należy przemyśleć podłączenie wszystkich urządzeń siecią kabli, tak żeby nie były one widoczne. Można je schować w listwach maskujących przy podłodze.

Projektowanie salonu

[fot. via : furniturestoreblog]

Obecnie komputer można spokojnie podłączyć do TV, co pozwala na urządzanie w domu multimedialnych spotkań z przyjaciółmi lub rodziną. Zaczynając od surfowania razem po internecie, poprzez oglądanie zdjęć i filmów, a kończąc na przykład na grach komputerowych.
Dla części osób ekran telewizyjny w salonie nie jest tak ważny. Znajduję się na drugim planie, spędzamy tylko czasami przed nim dłuższą chwile. Wówczas stawiamy ekran TV w mniej eksponowanym miejscu, na przykład w narożniku pokoju, tak aby w miarę możliwości był widoczny zarówno z salonu, jadalni czy kuchni.

Projektowanie salonu

[fot. Black Red White]

Ostatnio obserwuję się również tendencje, choć wymaga to odpowiednich warunków mieszkaniowych, aby zestaw TV przenosić do osobnego pokoju. Wówczas telewizor nie  skupia uwagi wszystkich domowników znajdujących się w salonie. Mają wtedy więcej sposobności, żeby ze sobą porozmawiać. Elementem, który wówczas koncentruje życie wokół siebie może stać się, na przykład duży stół lub kominek.

mgr inż. arch. Tomasz  Zamojski