Pokój jako garderoba

Garderoby coraz częściej zastępują nam tradycyjne meble. W większości wypadków – szczególnie w mieszkaniach – możemy przeznaczyć na nie tylko niewielką przestrzeń lub wnękę. Jeżeli jednak należymy do szczęśliwców, którzy dopiero projektują swój dom lub dysponują sporym metrażem i niewykorzystanym do tej pory pokojem, mamy ciekawą propozycję: urządźmy w nim garderobę.

Garderoba wielkości pokoju to marzenie wielu osób, choć nie wszyscy będą mogli je zrealizować. Zdarza się jednak, że zamieszkujemy takie lokum, gdzie jedno z pomieszczeń pozostaje bezużyteczne. Doskonałym pomysłem, z punktu widzenia funkcjonalności całego domu czy mieszkania, będzie zaaranżowanie w nim garderoby w najlepszym tego słowa znaczeniu – dużej, przestronnej, wygodnej i skupiającej odzież i akcesoria wszystkich domowników

Garderoba -

Wyposażenie pokoju-garderoby

Mając wykończoną podłogę oraz ściany w wybranym pomieszczeniu, możemy przystąpić do uzupełniania go o odpowiednie elementy.

Podstawą będą meble – możemy zdecydować się na duże szafy (przesuwne lub tradycyjne), w których na wieszakach rozwiesimy i posegregujemy wymagającą tego odzież. Warto uzupełnić je regałami lub pojemnymi komodami, w których ułożymy drobniejsze elementy naszej garderoby. Możemy skorzystać także z dostępnych na rynku systemów przechowywania, w przypadku których sami dobierzemy liczbę i rodzaj poszczególnych komponentów. Zamiast typowych szaf, w ofercie producentów znajdziemy także wieszaki na kółkach, które mogą godnie je zastąpić. Na nich nie tylko przechowamy odzież, ale także wykorzystamy je do odwieszania ubrań, w których już chodziliśmy, jednak nie wymagają jeszcze prania. Pamiętajmy też o zaletach płynących z segregowania odzieży i dodatków w pojemnikach i koszach. Dzięki nim łatwiej utrzymamy porządek w garderobie i szybciej znajdziemy to, czego szukamy.

Duża garderoba nie obędzie się bez lustra. Mając taką możliwość, najlepiej zdecydujmy się na takie, które odbije naszą sylwetkę w całej okazałości. Lustrami możemy wykończyć też jedną z krótszych ścian pomieszczenia. Dla podkreślenia wyjątkowego charakteru garderoby, możemy rozważyć także zakup niewielkiego podestu.

W garderobie powinno znaleźć się też miejsce do siedzenia. Może to być wygodna kanapa lub fotel. Przyda się także stolik, na którym odłożymy choćby poranną kawę.

garderoba

Przydatnym elementem w tak urządzonej garderobie będzie także niewielki parawan, który pozwoli na swobodne korzystanie z pomieszczenia kilku osobom jednocześnie. Tutaj będziemy mogli nie tylko wybrać odpowiedni strój, ale także bez skrępowania przymierzyć go, nawet gdy w pokoju znajdą się inni domownicy.

W końcu, w tak przestronnej garderobie znajdzie się również miejsce na deskę do prasowania i żelazko, a także na toaletkę.

Decydując się na zaaranżowanie pokoju na wzór luksusowych sklepowych przymierzalni, zyskujemy nie tylko wygodę wynikającą z wygodnego poruszania się po garderobie. Tak urządzone wnętrze pozwala na zminimalizowanie ilości mebli w innych pomieszczeniach w domu, co daje więcej możliwości ich aranżacji. Co więcej, w jednym pokoju nie tylko dobierzemy odpowiedni strój, ale także wyprasujemy go, dobierzemy najlepsze dodatki i wykonamy makijaż, dzięki czemu ograniczymy do minimum czas spędzany w rozchwytywanej o poranku łazience.