Diody LED można wykorzystać niemal w każdym miejscu. Szczególnie ciekawym i funkcjonalnym rozwiązaniem są podświetlane schody.

Schody w tonacji LED

O oświetleniu LED napisano już wiele. Jest energooszczędne, a więc przy rosnących kosztach energii elektrycznej, zbawienne (przeczytaj również o oszczędzaniu energii oraz o oszczędzaniu wody). Pasują niemal do każdego wnętrza, ale sprawdzają się również w miejscach narażonych na obcowanie z wilgocią, czy wysoką temperaturą. Dzięki elastycznym paskom z LEDowymi diodami również podświetlanie nietypowych, powykrzywianych powierzchni stało się możliwe i to bez konieczności zamawiania specjalistycznej ekipy.

Schody w tonacji LED

LEDy stają się więc coraz bardziej popularne również w Polskich domach. Poniżej przedstawiamy w jaki sposób możemy skorzystać z tej technologii przy podświetlaniu schodów, na przykładzie kilku realizacji Pracowni Projektowania Wnętrz Anny Krzak.

Schody w tonacji LED

Pierwszy typ oświetlenia związany jest z typowymi, najczęściej występującymi w Polsce schodami, czyli wylanymi z betonu i obłożonymi drewnem. W tym przypadku jasne, brzozowe schody oświetlono paskami LEDowymi o chłodnym, białym świetle. Wykonane z  płyty MDF podstopnice polakierowano na biało, dzięki czemu powierzchnie pod schodami sprawiają wrażenie całkowicie rozświetlonych. Światło jest na tyle jasne, że nie było konieczności instalacji oświetlenia pod każdym ze stopni.

Schody w tonacji LED

Bardziej nowatorskim rozwiązaniem jest zastosowanie podświetlenia w przypadku szklanych schodów (zobacz również : szklane schody). Na szklaną klatkę schodową wciąż nie każdy może sobie pozwolić. Jednak jeśli już się zdecydujemy, to koszt dodatkowego oświetlenia LED nie powinien nasz przerazić. W pokazanej na zdjęciach realizacji szklane stopnie zostały zamontowane w ukrytych w ścianie rozetach. Tam też zamontowano, podobnie jak we wcześniejszym przykładzie, białe, chłodne paski led. Podświetlone stopnie sprawiają niesamowite wrażenie, za sprawą ciekawie załamującego się światła.

Schody w tonacji LED

Również inwestorzy, którzy zdecydują się na samonośne, ażurowe schody, mogą znaleźć kilka ciekawych sposobów aranżacji świetlnych. W takim przypadku bezpośrednie podświetlanie stopni może nie być najlepszym rozwiązaniem. Warto wówczas pomyśleć o zaaranżowaniu tła, jakim jest ściana. W tym przypadku na ścianie położono gips imitujący kamień naturalny – łupek (zobacz też : tynki strukturalne). Aby podkreślić ciekawą strukturę ściany zastosowano podświetlenie zamontowane w podłodze. Listwa zawierająca kilka źródeł światła, jest stosowana  w oświetlaniu elewacji, pozwala więc na bardzo dobre podkreślenie walorów nawet wysokich ścian.

Schody w tonacji LED

Zastosowane we wszystkich realizacjach LEDy znajdują się w ofercie firmy BOINT.

materiał nadesłany przez

PRACOWNIA | Anna Krzak
+48 662 182 840
+48 696 077 517

pracownia@annakrzak.pl
www.annakrzak.pl

Zobacz również :
Podświetlane schody
Schody drewniane