Niezbędne w łazience – uszczelnienie wanny i brodzika

Na silikonie wokół wanny, brodzika czy umywalki może pojawiać się wiele problemów takich jak chociażby pleśń. Silikon często żółknie i pęka, powodując niejednokrotnie przecieki. Wówczas powinniśmy zdecydować się na jego wymianę, która jest jedną z prostszych prac, jakie jesteśmy w stanie wykonać samodzielnie bez posiadania specjalistycznych umiejętności.

Kabiny_prysznicowe

Niezbędne wyposażenie

Tutaj ważny jest przede wszystkim wybór odpowiedniego silikonu, którym zastąpimy starą spoinę. Uszczelnienia w pomieszczeniach łazienkowych powinniśmy wykonywać przy użyciu silikonów sanitarnych, które charakteryzują się zwiększoną odpornością na działanie pleśni i wilgoci. Aby skutecznie zaaplikować nową spoinę, niezbędny będzie specjalistyczny pistolet do tuby, w której znajduje się silikon. Przydatna będzie również taśma malarska, którą zabezpieczmy powierzchnię, nożyk do pozbycia się starego silikonu oraz mała szpachelka.

Usunięcie starego silikonu

Stary silikon usuwamy za pomocą ostrego nożyka. Zadanie to wykonujemy z dużą ostrożnością, ponieważ w innym przypadku możemy uszkodzić urządzenie sanitarne lub płytki. Kiedy stary silikon jest nieco popękany, nie powinniśmy mieć problemów z pozbyciem się go. Jeśli jednak wyjątkowo stawia nam opór, możemy go rozmiękczyć, używając specjalistycznego preparatu. Wówczas nie będziemy musieli męczyć się w tak dużym stopniu ze zdrapywaniem resztek silikonu.

Przygotowanie powierzchni

Kiedy uda nam się pozbyć resztek silikonu, szczelinę, którą będziemy na nowo wypełniać, należy dokładnie zmyć wodą, wyczyścić (najlepiej za pomocą odkurzacza), odtłuścić (najlepiej za pomocą detergentu niechemicznego – np. płynem do mycia szyb z odrobiną alkoholu) i wysuszyć (najlepiej za pomocą suszarki). Przed nałożeniem nowego silikonu powinniśmy odpowiednio zabezpieczyć brzegi spoin przy użyciu taśmy malarskiej, którą należy usunąć tuż po nałożeniu nowej warstwy silikonu.

Prysznice

Aplikacja nowego silikonu

Nowy silikon staramy się nakładać równomiernie przy pomocy ręcznego pistoletu. Aby to zadanie wykonać w pełni skutecznie, powinniśmy aplikować nową warstwę w lekkim nadmiarze. Po napełnieniu całości staramy się od razu wygładzić całość, zbierając przy okazji naniesiony nadmiar, czego możemy dokonać za pomocą szpachelki, a nawet palca. Zarówno szpachelkę, jak i palec należy zwilżyć wodą z dodatkiem drobnej ilości mydła. Po dokładnym wygładzeniu nowej spoiny, delikatnie usuwamy taśmę malarską i odczekujemy dobę po to, by silikon zdołał się maksymalnie utwardzić. Aplikowanie nowego silikonu jest tak samo ważne, jak w przypadku stawiania kabiny prysznicowej od podstaw.