Niewymagające rośliny, które ożywią Twoje wnętrze

Nie ma lepszego sposobu na ożywienie danego pomieszczenia, niż ustawienie w nim roślin. Jeśli obawiamy się dodatkowego obowiązku i tego, że wybrane przez nas okazy zmarnieją, możemy zdecydować się na niewymagające gatunki, które z łatwością utrzymamy w dobrej kondycji.

Dlaczego zdecydować się na rośliny

Badania naukowe już dawno dowiodły, że rośliny wywierają korzystny wpływ na nasze samopoczucie, a nawet zdrowie. Nie tylko dostarczają tlenu, ale także pochłaniają zanieczyszczenia, neutralizują promieniowanie emitowane przez rozmaite sprzęty (np. komputery czy telewizory) oraz pełnią rolę naturalnych nawilżaczy powietrza. Poza tym pięknie się prezentują i zadbane, zawsze stanowią dekoracyjny element pomieszczeń.

Dekoracyjność roślin

Ozdobny charakter poszczególnych gatunków roślin wynika albo z ich barwnych kwiatów, albo wyjątkowo strojnych liści, albo wreszcie z form, jakie przybierają. Poza tym, decydując się na roślinę, musimy także zaopatrzyć się w doniczkę lub kwietnik – te również nie są pozbawione ozdobnego charakteru i za ich pomocą możemy w oryginalny sposób zaaranżować dowolny kąt naszego mieszkania, a także przestrzeń pod sufitem.

Niewymagające, lecz piękne rośliny

Wśród wielu gatunków roślin ozdobnych, które często spotykamy w domowych hodowlach, znaleźć można także te, które nie wymagają wiele opieki i zabiegów pielęgnacyjnych. Co więcej, niektóre z nich możemy uprawiać także wtedy, gdy nie dysponujemy stanowiskiem wyjątkowo jasnym, ciepłym i słonecznym. Oto na jakie gatunki możemy się zdecydować, by przy minimum wysiłku otrzymać dekoracje, które w naturalny sposób ożywią swoją zielenią nasz salon, sypialnię czy jadalnię.

Nefrolepis – to najpopularniejszy gatunek paproci doniczkowej. Wymaga jedynie regularnego podlewania, natomiast możemy ustawić go w ciemniejszym kącie naszego mieszkania lub powiesić pod sufitem, gdzie będzie prezentował się równie pięknie.

Nefrolepis

Zamiokulkas – to roślina, która najlepiej będzie rosła w miejscu zacienionym, gdzie nie będą padały na nią promienie słoneczne. Nie lubi przesadzania, znosi także okresy przesuszenia, za to odznacza się wyjątkowym pokrojem i dekoracyjnymi liśćmi.

Storczyk – storczyki to pięknie i długo kwitnące kwiaty. Wystarczy podlewać je raz w tygodniu, czy nawet raz na 10 dni, gdy podłoże zupełnie przeschnie. Nie tolerują stanowisk silnie nasłonecznionych, więc mogą stać w pewnym oddaleniu od okna. Po przekwitnięciu nie trzeba także obcinać pędów – po okresie spoczynku rozpoczną dalszy wzrost.

Storczyk Castorama

Dracena – do wyboru mamy kilka odmian, które nadają się do uprawy w domu. Preferują one stanowiska jasne, o rozproszonym świetle. Nie tolerują nadmiaru wody, choć nie służy im również długotrwałe przesuszenie. Dzięki ustawieniu ich w naszym domu, wniesiemy do wnętrz akcenty wprost z tropikalnych rejonów świata.

Aspidistra wyniosła – to roślina długowieczna, która dobrze znosi niekorzystne warunki – zarówno brak światła, jak i suszę. Z tego powodu zwana jest potocznie żelaznym liściem. Można więc ustawić ją w każdym ciemniejszym pomieszczeniu i podlewać jedynie od czasu do czasu.