Jest najnowszym trendem, który poprzez wieloznaczność kultur wpływa na rozwój designu i zmienia świadomość jego odbiorców. Miasta i ich mieszkańcy są coraz mniej monokulturowi – coraz częściej tworzą odrębne kultury żyjące obok siebie, a nie ze sobą. Asymilacja tych kultur przebiega bardzo trudno. W tym samym mieście, mówimy różnymi językami, wyznajemy odmienne wartości. Każdej dzielnicy przyporządkowane są różne symbole. Łączymy się jedynie w linii codziennej komunikacji, przenikając się na chwilę, pozwalając sobie tylko na płytkie więzi. Trend ten jest mieszanką różnych struktur i faktur. Pojawiają się tu stonowane barwy jako symbol przenikania się, ale również ostre kontrasty, które występują na granicy różnych tożsamości.

Multikulturalizm wyrósł z różnorodności kultur wzajemnie na siebie oddziałujących. Malowanie i tworzenie nowych przestrzeni jest ponadczasową przyjemnością. Ma to swoje odbicie we współczesnych wnętrzach. Komunikacja barw zestawionych w pomieszczeniach prowadzi do szczególnego efektu, powstałego
w wyniku tego niecodziennego dialogu. Wyjątkowe zestawienie odcieni, niczym zestawienie różnych osobowości, jednocześnie kontrastuje i podkreśla się wzajemnie. Bogactwo różnorodności, poszukiwanie neutralnego tła i odkrywanie nowego oblicza piękna, stanowią fundament tego trendu.