Gabinet w prywatnym domu czy mieszkaniu już dawno przestał być domeną zamożnych menedżerów i właścicieli firm. Coraz częściej decydujemy się na aranżację choćby niewielkiego kącika, w którym można spokojnie pracować. Motywuje do tego nie tylko konieczność pracy „po godzinach”, ale częsta obecnie forma zatrudnienia, czyli prowadzenie własnej działalności. Również kobiety, które po urodzeniu dziecka nie chcą całkowicie rezygnować z pracy zawodowej, decydują się na urządzenie biura w domu.

Z pomocą przychodzą producenci mebli i akcesoriów wyposażenia wnętrz. Na rynku dostępnych jest coraz więcej profesjonalnych mebli biurowych, które swoją jakością i przystępną ceną, a przede wszystkim – wygodą, ucieszą indywidualnego klienta.

O czym warto pamiętać, urządzając domowe biuro? O komforcie naszej pracy zdecydują kwestie podstawowe i zarazem kluczowe. Zanim zaaranżujemy nasz kącik, uważnie wybierzmy miejsce. Najlepiej, żeby znajdowało się blisko okna, a światło padało na nie z boku. Siedząc plecami do okna, ryzykujemy nieprzyjemne – i niezdrowe dla oczu – odbicie promieni świetlnych w ekranie komputera. Dlatego zatroszczmy się o naturalne źródło światła, a biurko wyposażmy dodatkowo w lampkę, ustawioną z godnie z naszymi preferencjami (osoby leworęczne piszące odręcznie powinny ja oczywiście postawić po prawej stronie i odwrotnie). Co poza tym?
Po pierwsze: krzesło. Choć jesteśmy w domu – idziemy do pracy! Dlatego wybierając fotel, warto zwrócić uwagę na jego ergonomię – dodatkowe elementy oraz możliwości, jakie oferuje w zakresie dostosowania do użytkownika. Na pewno przyda się zagłówek, regulowane podłokietniki i dodatkowe wsparcie lędźwi. Niektóre krzesła są wyposażone w specjalne systemy umożliwiające ”dynamiczne siedzenie” – tj. nieskrępowany ruch podczas pracy przy zachowaniu ciągłego wsparcia pleców, gwarantującego optymalne odciążenie kręgosłupa. Brzmi może wyrafinowanie, ale na pewno szybko docenią go wszyscy pracujący w pozycji siedzącej. Równie istotny będzie wybór biurka – nawet w podstawowej ofercie znajdziemy stoły z regulowaną wysokością nogi – dzięki temu łatwo dostosujemy meble do najwygodniejszej dla nas pozycji.

Żeby pracować komfortowo i w spokoju, przyda się jeszcze kilka drobiazgów. Poza oczywistymi, jak szafka pod biurko, w pracy pomoże specjalny uchwyt na monitor, w którym umieścimy dokumenty – dzięki temu rozwiązaniu nie będzie konieczne przenoszenie wzroku i zmiana pozycji podczas pracy z drukami i komputerem. W aranżacji domowego biura przyda się również ruchomy wachlarz – ekran, który oddzieli nas od pozostałych domowników, jeśli akurat znajdują się w tym samym pomieszczeniu.

Miejsce do pracy w domu

Opinia Eksperta:
Anna Kordecka-Myślińska, specjalista marki Nowy Styl: Wybierając krzesło do domu, pamiętajmy, ze posłuży nam ono dobrych kilka lat. Dlatego warto zainwestować w fotel estetyczny, ale wytrzymały. Zwróćmy uwagę na tapicerkę – powinna wytrzymać przynajmniej 50,000 tzw. cykli Martindale’a – to zagwarantuje, że wybrana przez nas tapicerka nie przetrze się zbyt szybko. Takie właściwości ma na przykład nasza tapicerka Oxygen, dostępna w wielu kolorach, z których łatwo wybierzemy coś do naszego domu. Pamiętajmy też o wyborze właściwych mechanizmów, dzięki którym będziemy siedzieć komfortowo i bez bólu pleców. Mechanizmy synchroniczne, dzięki którym oparcie porusza się wraz z siedziskiem, to gwarancja, że nasza domowa praca nie przysporzy nam niepotrzebnego dyskomfortu.

źródło : nowystyl.com

zobacz również:
Jak urządzić domowe biuro