Leonardo da Vinci XX wieku – 6 najlepszych maszyn Rube Goldberga

W zamierzchłych latach 90. XX wieku sporą popularnością cieszyła się gra „Incredible Machine”. Polegała na tworzeniu wykonujących zadania mechanizmów na zasadzie: samochodzik uderza kuleczkę, kuleczka toczy się po rynnie, uderza małpę w nos, małpa napędza rower, rower porusza dynamo, dynamo odpala dynamit, dynamit wysadza ścianę, zza ściany wyskakuje kot, kot łapie mysz. Zapomniałem dodać – w tym zadaniu trzeba było złapać mysz.

Podobne działała popularna w Polsce gra planszowa „Pułapka na myszy”, skomplikowanych mechanizmów wywołujących chaos nie brakowało w filmach i komiksach, a układanie i przewracanie kostek domina zapewne jest popularniejsze niż sama gra. A wszystko to zrodziło się w głowie jednego ekscentryka, który na pytanie „jak wytrzeć nos?” odpowiadał „za pomocą miotacza ognia, szklanych kulek i palmy kokosowej, oczywiście”.

Takie okrężne myślenie przyświecało amerykańskiemu rysownikowi i wynalazcy Rube Goldbergowi, który na łamach nowojorskich gazet przez lata prezentował równie „praktyczne” rozwiązania. W jego ułatwiających życie maszynach najprostsza czynność trwała wieki i były w nią zaangażowane tysiące mechanizmów. Filozofia, która dziś przyświeca ZUS-owi, przez lata zainspirowała wiele kreacji, spośród których wybraliśmy 6 najbardziej kreatywnych, niezwykłych i zaskakujących.

Newton vs Goldberg

W pojedynku humoru i grawitacji, żart najwyraźniej opada wolniej. Przyznajcie, w pewnym momencie można było zakrzyknąć „Co? Gdzie? Kto?”. Polecamy także nagranie, które pokazuje kulisy produkcji (http://youtu.be/Gjea-nE-ZBM).

Rekordowa komplikacja

Co roku Uniwersytet Purdue organizuje konkurs na najbardziej skomplikowaną maszynę Rube Goldberga. Ta, wykonująca 300 kolejnych kroków, została wpisana do Księgi Rekordów Guinnessa. Brawo, szczepionka na raka już czeka w kolejce.

Melvin

Ta niezwykła konstrukcja to nie bezużyteczna maszyneria – to bezużyteczna maszyneria z własnym kontem na Twitterze! Pomyślany jako wieloetapowy projekt medialny, robi zdjęcia, filmy, pamiątki i prowadzi swoją obecność w social media. Widać ma za dużo czasu, więcej informacji znajdziecie tutaj (http://www.melvinthemachine.com/).

OK Go

Pewnie nie pamiętacie tego zespołu, w końcu było to w 2010 roku. W latach Internetu to eony, niektórych czytających pewnie jeszcze na świecie nie było. Ci dżentelmeni dali nam też chwytliwą piosenkę z bieżniami w tle (http://youtu.be/dTAAsCNK7RA). Dzięki chłopaki!

Goldberg 2.0

Maszyna od autorów pierwszego nagrania z naszej listy pokazuje nam, że jeśli masz dużo sprzętu fotograficznego, przestrzeni i wolnego czasu to… Cóż, jeśli masz te rzeczy to ci trochę zazdrościmy.

I na koniec

Życie majsterkowiczów nie może być nudne, prawda? Najczęściej wystarczy pomysł, żeby zrealizować najbardziej nawet zwariowane wizje. Całą resztę znajdziesz w Castoramie.