Kominki dzieli się na tradycyjne oraz kominki z wkładem. Kominki z wkładem, w dużym stopniu wyparły tradycyjne z otwartym paleniskiem.  Przewagą ich jest możliwość ogrzewania pozostałych pomieszczeń w domu. Blisko 80% ciepła powstającego podczas spalania drzewa pozostaje w domu – odwrotnie w kominku otwartym. Należy jednak pamiętać, że tradycyjne kominki dają możliwość prawdziwego kontaktu z ogniem oraz, że są znacznie tańsze w budowie.
Podczas projektowania kominka należy pamiętać, aby pasował on stylem do wnętrza, w zależności czy wnętrze jest nowoczesne, klasyczne czy na przykład rustykalne.

Kominki nowoczesne

[fot. via : leblogdeco]

Kominki otwarte

[fot. via : domtrendy]

Proporcje i forma kominka powinny być dostosowane do pomieszczenia, w którym będzie się znajdował. Ważne są również materiały, które zostaną użyte przy jego budowie oraz strefy wokół niego. Materiał należy wybrać odporny na ogień i zabrudzenia. W strefie kominka dobrze jest zastosować inny materiał posadzki niż parkiet, na przykład kamień lub płytki ceramiczne, które odporne na ciepło i są bardziej trwałe. Istotne jest również, aby nie zapomnieć o miejscu na składanie drzewa do palenia.

Kominek w salonie

[fot. via : trendir]

mgr inż. arch. Tomasz  Zamojski

zobacz również:
Nowoczesne kominki