Kabiny prysznicowe

Kabiny prysznicowe to szerszy temat niż na pierwszy rzut oka może się wydawać. Musisz zdawać sobie z kilku rzeczy sprawę, zanim wybierzesz konkretne rozwiązanie.

Standardowe kabiny prysznicowe.

Wybierając kabinę prysznicową musisz wiedzieć, gdzie możesz wstawić kabinę do Twojej łazienki. Generalnie powiennaś wiedzieć, że kabina prysznicowa powinna znajdować się w odległości niewiększej niż 1,5 metra od  instalacji kanalizacyjnej oraz, że rury odprowadzające zużytą wodę powinny mieć przynajmniej 2% spadku w kierunku pionu.

Na rynku dostępne są następujące rodzaje kabin prysznicowych: wolno stojąca, narożna, wnękowa i przyścienna.

Kabiny prysznicowe wolno stojące nie są tanie ale zato bardzo ładnie wyglądają. Mogą być ustawiana praktycznie w każdym miejscu w łazience. Jest to jednak rozwiązanie dla dużych łazienek i dlatego najczęściej tego typu kabiny montuje się głównie w domach wolnostojących.
Kabiny prysznicowe wolno stojące
[fot. via : wowbathrooms]

Kabiny prysznicowe narożne jak sama ich nazwa wskazuje, umiejscowione są w rogu i przylegają do dwóch ścian łazienki. Jest to rozwiązanie zdecydowanie tańsze, gdyż jako dwie ścianki takiej kabiny wykorzystuje się ściany łazienki, która jest zwykle wyłożona płytami ceramicznymi.
Kabiny prysznicowe narożne
[fot. via : wowbathrooms]

Kabiny prysznicowe wnękowe powstają przez dobudowanie w łazience dodatkowej ścianki np. z pustaków szklanych. Wtedy do tak powstałej wnęki montuje się drzwi i kabina gotowa.

Kabiny prysznicowe przyścienne są dostawiane do jednej ze ścian łazienki. Pozostała ich część jest wykonana ze szkła lub polistyrenu.
Kabiny prsysznicowe przyścienne
[fot. via : wowbathrooms]

Niezwykle istotna jest wielkość kabiny prysznicowej. Musi ona pozwolić wszystkich domownikom na swobone z niej korzystanie. Dlatego przy wyborze kabiny powinien mieć udział największy członek rodziny i sprawdzić czy w danej kabinie będzie mógł się swobodnie poruszać.
Standardowym rozmiarem kabiny jest 90×90 cm oraz wysokość 190 cm. Możn jednak znaleźć kabiny nawet o rozmiarach 100×180 cm i wysokości do 205 cm.

Drzwi do kabiny prysznicowej
Tutaj również mamy sporą róźnorodność. Możemy wybrac drzwi uchylne, otwierające się na zewnętrz lub w obu kierunkach, zarówno dwuskrzydłowe jak i jednoskrzydłowe. Kolejnym wariantem są drzwi obrotowe, ich zaletą jest to, że potrzebują mniej miejsca przed kabiną, gdyż ich część chowa się do środka. Drzwi składane lub uchylane pozwalają ograniczyć potrzebne miejsce przed kabiną do absolutnego minimum. Spotyka się również tzw. drzwi otwarte, czyli tak naprawdę ich całkowity brak. Kabina taka posiada wówczas przedsionek.

Zobacz również : ładna kabina prysznicowa