Karnisz jest nierozerwalnym elementem wystroju wnętrza, dlatego jego wybór nie może być przypadkowy. Czasem wybieramy rolety lub żaluzje  kiedy musimy zrezygnować z firan lub zasłon. Dzieje się tak w przypadku, gdy jeden z domowników jest uczulony na kurz i ograniczamy w pomieszczeniach ilość i rodzaj wszelkich materii.

Wybierając firany i karnisze jako dekorację okna i jego estetyczne wykończenie, musimy zastanowić się, jaki karnisz będzie najlepszym uzupełnieniem stylu panującego w mieszkaniu: nowoczesnego, tradycyjnego czy klasycznego. Inny karnisz zastosujemy w salonie, inny w sypialni. Ważne, aby dekorował okno, współgrał z zawieszonymi na nim firanami i zasłonami.

Źle dobrany do wnętrza karnisz wprowadza niepotrzebny zgrzyt stylistyczny, psuje ogólny klimat wnętrza, zmienia jego styl. Karnisze drewniane świetnie ozdobią eleganckie, tradycyjne wnętrze, w którym znajdują się drewniane komody, stoły, krzesła i inne drewniane meble. Ponadto drewniane ramy okienne też wymagają dopełnienia w postaci karniszy drewnianych.

Karnisze metalowe natomiast lepiej sprawdzą się we wnętrzach nowoczesnych, w których jest wiele elementów wykończonych metalem lub szkłem, znajdują się meble metalowe, np. łóżka metalowe czy metalowe stoliki itp. W pokoju dziecięcym lub młodzieżowym znakomicie sprawdzą się i dodatkowo go upiększą karnisze plastikowe.

Pamiętajmy o właściwej długości karniszy, która powinna umożliwiać swobodne otwieranie okien i rozsuwanie firan. Nie wszyscy mogą sobie pozwolić na zamontowanie karniszy. Czasem okno sięga sufitu, wtedy pozostają do wyboru rolety lub żaluzje.