Nasze mieszkanie jest już wykończone i urządzone. Jedyne, co pozostaje, to dobrać właściwe drobiazgi, które podkreślą jego charakter. Wybór jest jednak duży i trudno nam podjąć ostateczną decyzję. Nie chcemy też wprowadzić do wnętrza chaosu i niepotrzebnego bałaganu. Może lepiej postawić na jedną, ale wyjątkową ozdobę, np. fontannę?

Fontanna kojarzy nam się z wodą i w pierwszej chwili trudno wyobrazić sobie jej obecność w naszym domu. Tymczasem, na rynku znajdziemy fontanny domowe, które stanowić mają nie tylko ozdobę, ale mogą spełniać także funkcję nawilżaczy powietrza. Domowa fontanna wprowadza do naszych wnętrz subtelną żywiołowość, która wpływa na nasz nastrój relaksująco, odprężająco i wyciszająco.

Jak działa domowa fontanna

Dekoracje tego typu składają się z kilku elementów niezbędnych do funkcjonowania całości: jest to sama fontanna, pompa oraz zasilacz. Po podłączeniu przewodów zasilających do źródła prądu oraz uzupełnieniu zbiornika fontanny wodą, pompa rozpoczyna swoją pracę, wprawiając wodę w ruch. Fontanny takie nie wymagają bezpośredniego podłączenia do źródła wody, ponieważ działają na zasadzie obiegu zamkniętego. Konieczne jest więc jedynie okresowe uzupełnianie wody, która powoli będzie z niej parowała. Niektóre modele wyposażone są w funkcję regulacji strumienia wody, a także w oświetlenie, które potęguje wrażenia estetyczne.

Wybór właściwej fontanny

W sklepach oferujących tego typu asortyment znajdziemy wiele modeli fontann przeznaczonych do użytku wewnętrznego. Różnią się zarówno rozmiarem, jak i stylistyką. W ofercie producentów znajdziemy więc niewielkie fontanny, które z łatwością zmieszczą się na stole czy półce, ale także projekty dużo większe i cięższe, osiągające kilkadziesiąt centymetrów wysokości i kilka(naście) kilogramów wagi. Te największe z fontann przeznaczone są także do użytku na zewnątrz, można więc uczynić z nich niebanalną dekorację ogrodową (w tym miejscu więcej informacji o fontannach ogrodowych). Jeżeli zdecydujemy się na takie rozwiązanie, możemy wybierać spośród modeli wykonanych z tworzyw sztucznych lub imitujących kamień, z tych nowoczesnych i minimalistycznych lub też bogato zdobionych albo będących miniaturami rzeźb. Znajdziemy także projekty abstrakcyjne, przedstawiające postacie oraz naśladujące naturalne krajobrazy. Niektóre projekty fontann uwzględniają także niewielkie świeczniki na podgrzewacze.

Wybór jest więc na tyle duży, że fontanna w roli domowej dekoracji sprawdzi się w każdym wnętrzu. Z pewnością będzie też ozdobą oryginalną, która będzie cieszyła oczy domowników i koiła zmysły relaksującym dźwiękiem płynącej wody.