dobór koloru do wnętrzaWybór koloru farby do pomieszczenia częstokroć okazuje się być jednym z największych dekoracyjnych dylematów. Mam nadzieję, że z tym artykułem i poradami wybór okaże się nieco prostszy. Tak prosty jak 1,2,3.

1. Wybierz swój ulubiony przedmiot

W pokoju, kuchni, łazience, etc. Może to być np. dywan, ścienna grafika, cokolwiek lubisz w danym pomieszczeniu najbardziej. Kiedyś doradzałem dziewczynie, która najbardziej w swoim pokoju lubiła maskę, którą dostała swego czasu od chłopaka.
Kolorystyka tego przedmiotu (obiektu) wyznaczy nam tonację barw, które wykorzystamy jako główny podkład w pomieszczeniu.

2. Wybierz kolory, które współgrają i dobrze komponują się z barwami Twojego najulubieńszego przedmiotu.

W przypadku dywanu, nazwijmy go pstrokatym, gdzie oprócz barwy głównej (dominanty) widnieją jeszcze inne, nie będziemy musieli się wysilać, bo najczęściej projektant dywanu (osoba najczęściej kompetentna) dobrał tak kolory, aby się nie gryzły. Tak na prawdę całą gamę kolorystyczną, którą możemy wykorzystać w naszym pokoju, mamy już na dywanie. W przypadku przedmiotu o jednolitej barwie dobrze jest skorzystać z barw analogicznych, np. o innym odcieniu, bądź barw komplementarnych. Polecam skorzystanie z koła barw, które to koło podpowie nam, jakie barwy dobrze się ze sobą prezentują. Używając w/w koła, przykładowo do zielonego krzesła sugerowane było by użycie innej zieleni (kolor analogiczny) lub czerwieni (kolor komplementarny). Inspirację czerp zewsząd – natura Cię otaczająca, może być świetnym konsultantem. Spójrz np. na jesienne liście, na których świetnie uzupełniają się brązy z czerwienią lub żółć z zielenią.

3. Wybierz „akcenty”, by stworzyć z Twojej kolorowanki jedną całość.

Dla większości z nas, najbardziej ekscytujące i zabawne jednocześnie, jest ostateczne dopieszczanie pomieszczenia meblami i różnego rodzaju akcentami dekoracyjnymi, od lamp począwszy przez zasłony, aż na kształcie kontaktów i włączników świateł skończywszy. Dobór tych właśnie elementów pozwoli Ci skoordynować i podkreślić charakter pomieszczenia, jaki chciałaś osiągnąć.

Przede wszystkim jednak pamiętaj, że moda przychodzi i odchodzi, a Twój pokój, kuchnia i łazienka, powinna dawać Tobie i Twojej rodzinie radość i spokój. Dlatego nie bój się rozmawiać z projektantem o tym, co lubisz, jakie masz preferencje co do kolorystyki. Bo powinnaś ufać przede wszystkim temu, co w Twojej duszy gra.

KOŁO BARW
wellstyled.com

co prawda koło jest przeznaczone głównie dla grafików komputerowych, ale na pewno Ci się przyda

ilustracja artykułu pochodzi z serwisu Flickr.com (użytkownik : threedots)