4 You by VOX to nowa kolekcja marki Meble Vox, która powstała w innowacyjnym procesie projektowym opartym na współpracy projektantów, designerów, naukowców i przyszłych użytkowników. Przez ponad 430 godzin warsztatowych i 500 dni pracy, zespół miał za zadanie zbadać i zrozumieć potrzeby „nowego społeczeństwa” a następnie umiejętne zastosować tę wiedzę w projekcie. Efektem jest kolekcja mebli, która znacznie rozszerza funkcjonalności kluczowych dla nas mebli pod kątem organizacji przestrzeni, ich aranżacji i pomysłów na indywidualizację.

Kawalerka

Zmiany społeczne i spostrzeżenia użytkowników
We współczesnym społeczeństwie zachodzą dynamiczne zmiany. Potwierdziły to badania etnograficzne przeprowadzone na potrzeby tego projektu. Gwałtowne starzenie się populacji i zmniejszający się wskaźnik urodzeń przesuwają granicę i równowagę pomiędzy pokoleniami osób starszych i młodszych. Coraz wyraźniej widać zbliżenie się do siebie obu pokoleń z powodu podobnych ambicji – ciągłego rozwoju, nauki, doświadczania,odkrywania.

Projektor pozwoli na wygodne oglądanie filmów lub zdjęć

4 You by VOX to kolejna kolekcja mebli po Young Users By Vox stworzona w opraciu o ideę design thinking – myślenia projektowego zakładającego transfer wiedzy z różnych dziedzin. W takim procesie od początku uczestniczą projektanci, naukowcy, jak również sami użytkownicy i osoby odpowiedzialne za komunikację. Kolekcja 4 You by VOX powstała we współpracy z zespołem badawczym SWPS i profesorem Roberto Vergantim (profesor zarządzania innowacjami na Politecnico di Milano, wykładowca m.in.: Harvard Business School, konsultant wdrażania innowacji dla ponad stu światowych marek).

Aspiracje użytkowników wykorzystane w kolekcji 4 You by VOX
Proces projektowy z badaniami etnograficznymi, pozwolił stworzyć kolekcję odpowiadającą potrzebom użytkowników w kilku obszarach: podnoszenia sprawności fizycznej, bliskości emocjonalnej z najbliższymi, uczestnictwa w wydarzeniach kulturalnych oraz relaksu. Wyposażenie domu ma odzwierciedlać osobowość jego mieszkańców i jednocześnie nadążać za zmianami zachodzącymi w ich życiu. Duże znaczenie ma również możliwość personalizacji wnętrz.

Sypialnia z biurkiem

Najważniejsze zmiany w postrzeganiu nowej przestrzeni domowej przez użytkowników dotyczą sypialni i łóżka. Dlatego główną bryłą kolekcji 4 You by VOX jest łóżko ze stelażem zwiększającym jego funkcjonalność. Amatorzy fitness mogą wykonywać lekkie ćwiczenia, fani kina obejrzą film na ekranie, a młodzi rodzice będą bliżej swoich pociech dzięki specjalnej kołysce. Można zamontować drabinki, a na nich zawiesić dodatkowe oświetlenie lub doniczki z kwiatami. Łóżko zostało tak zaprojektowane, by użytkownik miał wszystko w zasięgu ręki – od strony wezgłowia połączone jest z regałem na książki, a w ramie łóżka znajdują się półki na skrzynki do przechowywania rzeczy. W sumie łóżko łączy w sobie ponad 80 funkcji, definiując to miejsce na nowo!